معرفی نژاد رومانوف:

نام نژاد: رومانف (Romanov)
منشاء : روسیه
وزن قوچ بالغ : 80 - 90 کیلوگرم
وزن میش بالغ: 70 - 80 کیلوگرم
افزایش وزن روزانه (در مورد بره های سه قلو و بیشتر از سه قلو): 264 گرم
میانگین چند قلوزایي : 289 درصد (نرخ چندقلوزایی در زایش های ماه سپتامبر به طور متوسط 280 درصد و در زایش های ماه مارس تا مرز 350 درصد نیز می رسد.) 

​​​​​​​منشا نژاد و قابلیت های آن:
خاستگاه اصلي این نژاد روسیه است و نخستین بار در سال 1963 به وسیله مرکز تحقیقات INRA و به منظور اهداف پژوهشي به فرانسه وارد شد. به دنبال پروژه ای اصلاح نژادی به وسیله متخصصان فرانسوی چند قلوزایی این نژاد بالاترین نرخ را در میان تمام نژادهای گوسفند دنیا از آن خود کرد. رومانف یک نژاد خالص بوده و از تلاقي نژادها بوجود نیامده است. این نژاد زودرس بوده و بره های آن در سن 4 ماهگی نیز خصوصیات بلوغ از خود نشان مي دهند. باروری بسیار خوب، فصل تولیدمثل بسیار طولاني، خصایص مادری منحصربه فرد (خواه در نژاد خالص و خواه در آمیخته های رومانوف)، توان بالای حمایتي مادر از بره های تازه متولد شده و نیروی جسمی بسیار بالای بره های تازه متولد شده از ویژگی های بسیار بارز نژاد رومانوف است.
​​​​​​​
صفات کیفی و کمّی پرورشی:
این نژاد در تمام طول سال امکان تولید مثل دارد و قوچ های رومانف در تمام فصول امکان بارور کردن میش ها را خواهند داشت. توانایی این نژاد برای تولید مثل خارج از فصل از یک سو و بالاترین نرخ چند قلوزایی از سوی دیگر، باعث شده است در اقصی نقاط دنیا، این نژاد به سرعت تکثیر پیدا کند. پتانسیل ژنتیکی بالای این نژاد و نتیجه تلاش های اصلاح نژادی و آمار ثبت رکوردها، نشان می دهد که در نژاد رومانوف به طور معمول در نخستین زایش بره ها ی دوقلو و در زایش های آینده بره ها ی سه قلو به دنیا می آیند.

رکورد تعداد بره سالم متولد شده در یک زایش متعلق به این نژاد بوده و تعداد 9 بره مي باشد که در روسیه اتفاق افتاده است. شایان ذکر است که میش های با سهم خونی 50 % رومانف نیز قادرند چند قلوزایي بالا در حدود 200 درصد داشته باشند. میش های رومانف مادران فوق العاده ای از نظر تغذیه و رسیدگي به بره ها هستند و از نظر خصوصیات مادری کمتر نژادی با رومانف قابل مقایسه می باشد. بره ها در زمان تولد وزن بدن بالائي ندارند ولي رشد روزانه مطلوبی دارند. زمان مناسب برای جفت گیری برای بره های رومانف در سن 8 ماهگی است که میش ها به دو سوم وزن بلوغ رسیده باشند.
​​​​​​​
نژاد رومانف اگر با نژادهای گوشتي سنگین وزن مانند شاروله و یا ایل-دو-فرانس (Île de France) تلاقی داده شود نتایج بسیار قابل توجهی از نظر افزایش وزن روزانه و راندمان لاشه نشان داده اند و در فرانسه آمیخته های دو نژاد مذکور با رومانوف به وفور یافت می شود. تولید بره های نسل اول (F1) آمیخته های نژاد رومانوف با نژادهای بومی، یکي از اهداف اصلی پرورش دهندگان گوسفند در اروپا، کانادا و کشورهای افریقای است. با برنامه ریزی های اصولی می توان تعداد 3 زایش در دو سال را از این نژاد انتظار داشت و یکی از بهترین نژادها برای پایه مادری در برنامه های آمیخته گری به حساب مي آید.
​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید