نژاد آصف (Assaf Breed):
​​​​​​​
این نژاد در اسپانیا تثبیت شده و بوسیله پارامترهای ممتاز شیری، بازدهی شیری بالا، دوره شیرواری طولانی، سن بلوغ پایین، باروری مطلوب در سیستم های تولیدی متمرکز شناخته می شود که در این سیستم ها نژاد مذکور نقش کلیدی در تولید و بهره وری اقتصادی ایفا میکند.

تاریخچه:
آواسی (Awassi Breed)، جد همه گوسفندان دنبه دار جهان و مقاوم ترین نژاد گوسفند به اقلیم گرم و خشک خاورمیانه است. سازمان ملل متحد به کشورهای واقع در این منطقه تاکید می کند تا از ذخایر ژنتیکی این نژاد حراست نموده و با توجه به روند فزاینده گرمایشی حاضر، پرورش چنین دام های مقاومی را در دستور کار قرار دهند.
گوسفند آصف نژادی ترکیبی است که به منظور خلق یک نژاد دو منظوره شیری-گوشتی، از تلاقی میش آواسی و قوچ ایست فریزین آلمان به نسبت ۵/8 و 3/8 حاصل شده است. در این فرآیند تلاش شده تا با حفظ خصوصیات منحصر به فرد آواسی در مقاومت به شرایط سخت، نرخ دوقلوزایی و تولید شیر به طرز چشمگیری افزایش یابد و دامی پرتولید برای استفاده در سیستم صنعتی بوجود آید. این نژاد طی سه دهه اخیر در اسپانیا برای تولید شیر بالا تحت فرآیند انتخاب و انتطباق قرار گرفته است.
در پایان سال 1970 میلادی، تعدادی گوسفند نر و ماده آصف به مزرعه ای در استان لیون-اسپانیا وارد شد. نتاج حاصل از این گله پایه به مزارع دیگر در این منطقه واگذار شدند و در دوره های پیاپی با نژادهای اسپانیایی کاستلانا و چورا مورد آمیخته گری قرار گرفتند. سپس ماده های دورگ متولد شده حاصله با قوچ های ایست فریزین تلاقی داده شدند. به منظور تسریع در فرآیند انتشار ژنتیکی، گوسفندان و اسپرم های آصف خالص جدیدی وارد شد و در جفتگیری طبیعی و تلقیح واژینال مورد انتشار قرار گرفت.


انجمن ملی گوسفند آصف اسپانیا:
انجمن ملی گوسفند آصف اسپانیا در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. در سال 2003 این نژاد به طور رسمی در اسپانیا به رسمیت شناخته شد و سپس توسط وزارت کشاورزی این کشور به کاتالوگ نژادهای دام اسپانیایی در بخش نژادهای با منشا غیراروپایی افزوده شد. در سال 2005 انجمن آصف اسپانیا به عنوان یک نهاد همکار در حفظ و تثبیت نژاد مورد تایید قرار گرفت. در سال 2006 کتاب گله های این مرکز منتشر شد و اطلاعات تا 31 مارچ 2010 در دسترس عموم قرار گرفت.
انجمن  برنامه انتخاب ژنتیکی را از طریق گله های رجیستر شده به اجرا در می آورد. برنامه های انتخابی یاد شده جهت حفظ استاندارد نژاد و افزایش کمیت و کیفیت شیر طراحی شده است. گوسفندان مولد از نظر ژنتیکی بررسی شده و نتاج قوچ ها توسط آزمون DNA ارزیابی می شوند. این تستها در آزمایشگاه ژنتیک مولکولی Fontao شهر لوگو انجام می شود.
​​​​​​​مواد ژنتیکی در مرکز San Pedro Bericianos نگهداری می شود و علاوه بر برنامه های کنترل و تعیین شجره، برنامه های ژنتیکی گسترده ای جهت افزایش تعداد دام هایی که آرایش ژنتیک مقاوم به بیماری آنسفالوپاتی اسفنجی واگیردار، در حال اجراست.

خصوصیات تولیدی:
میش های آصف با تولید شیر فراوان، میانگین دوره های شیرواری طولانی (210 روز یا بیشتر) و عادت پذیری آسان به دستگاه شیردوشی مکانیکی شناخته می شوند. تحت کنترل رسمی در یک دوره شیرواری 150 روزه، تولید میانگین استاندارد 350 لیتر (2/2 لیتر در روز) می باشد؛ ترکیب شیر به طور متوسط 6/2 درصد چربی، 5/3 درصد پروتئین و 16/8 درصد ماده خشک را شامل می شود و ارزش گوشت آنها بر اساس نرخ تولید در بره های شیرپروار سنجیده می شود.
ماده ها در سنین پایین به بلوغ جنسی می رسند و بسته به شرایط میش و فصل زایش، اولین زایش معمولا بین 14 الی 16 ماهگی رخ می دهد. دام ها باروری نیمه فصلی و نرخ دوقلوزایی مناسبی دارند و به طور متوسط 1/7 بره در هر زایش تولید می کنند.
​​​​​​​شیوه پرورش عمدتا مزارعی با سیستم فشرده صنعتی و با برنامه تولید مثلی 3 بار زایش در 2 سال مدیریت می شود. این مزارع غالبا فاقد اراضی کشاورزی هستند و علوفه مورد نیاز خود را خرید می کنند. در این شرایط گوسفند آصف توانسته با دوقلوزایی و تولید شیر توامان، در سیستم تولید صنعتی و غیرمتکی به مرتع اقتصادی عمل کند.
پنیر و مشتقات حاصل از شیر میش با قیمت بسیار مطلوب و در انواع مختلف در اروپا به فروش می رسد. 

خصوصیات نژادی:
حیواناتی با فنوتیپ شیری و صورت محدب

سر:
اندازه ای متناسب با حجم بدن دارد، باریک، محدب و کشیده است. گوش هایی بزرگ، بلند و عریض در جوانب سر دارند و نوک گوش ها به سمت خارج چرخیده است. ممکن است واجد شاخ باشند.

 گردن:
بلند، قوی و عضلانی است و با پوست چین دار دیده می شود.

بدن:
عریض و عمیق با دنده هایی قوس دار. خط کمر صاف؛ کمر و کپل عریض است. کپل کمی پایین تر از شانه قرار می گیرد و دنبه کوچکی دارند. پستانفهایی توسعه یافته و متقارن با اندازه سرپستان مناسب و عمودی، واقع در قاعده پستان که خروج شیر را تسهیل می کند. نرها بیضه های متقارن دارند.

پوشش:
بدن سفید و سر گاهی مایل به قرمز یا حتی سیاه است. پشم، سر، ران و اندام های پایین تر از زانو نظیر پستان ها و کیسه بیضه را نمی پوشاند.

وزن:
ماده ها 70 الی 80 کیلوگرم و نرها 80 الی 100 کیلوگرم وزن دارند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید